Technická konopa

Zakazovaná. Nedocenená. Výnimočná.

Technická konopa (Cannabis sativa) je prírodný dar, ktorý nám ponúka širokú škálu priemyselných, medicínskych a ekologických využití. Nechajte sa TROSHKA inšpirovať potenciálom tejto úžasnej rastliny.

História

Dôkazy o používaní tejto rastliny siahajú tisíce rokov do starovekej Číny. Z Ázie sa konopa dostala do Európy, kde sa stala súčasťou životov mnohých Európanov. Na Slovensku zohrávala technická konopa kľúčovú rolu - slúžila ako jedlo, liek, poskytovala príbytok ale aj odev. V priebehu 20. storočia bolo pestovanie technickej konopy zakázané, pretože bola chybne označená za drogu. Odvtedy už nastalo mnoho uvoľnení a konopa sa opäť dostáva k ľuďom - aj na Slovensku.

Konopa a príroda

Konopa neprínaša benefity len našej spoločnosti ale aj prírode.

Už len samotné pestovanie technickej konopy dokáže pomôcť prírode. Jeden hektár konopného poľa pohlcuje 9 až 15 ton oxidu uhličitého. Jej hlboké korene pomáhajú redukovať eróziu pôdy. Konopa kvitne v obodbí, kedy je v prostredí nedostatočná produkcia peľu z iných plodín. Konopa produkuje veľké množstvo peľu, ktorý je cenným zdrojom pre mnohé opeľovače. Vďaka jej rýchlemu rastu a tvorbe chemických látok nie je potrebné používať pesticídy, herbicídy a iné chemikálie. Táto rastlina čistí pôdu od ťažkých kovov a pomáha dekontaminovať pôdu. Jej schopnosť absorbovať toxické látky sa dokonca osvedčila aj po jadrovej katastrofe v Černobyle.

Konopa a priemysel

Technická konopa dokáže svojou významnou TROSHKOU pomôcť vyriešiť mnoho našich problémov. Udáva sa, že v priemysle nájde až 20 000 využití. Tu je len niekoľko z nich.

Stavebníctvo

Spojením konopy s vápnom vzniká úžasný materiál - konopný betón. Ide o materiál so zápornou uhlíkovou stopou a priaznivým vplyvom na ľudské zdravie. Má dobrú odolnosť voči ohňu, plesniam, hmyzu a hubám. Tak isto sa z konopy vyrába aj izolácia. Keďže stavebníctvo patrí k významným znečistovateľom planéty, tento materiál môže tvoriť udržateľnú budúcnosť tohto sektora.

Automobily

V roku 1941 predstavil Henry Ford konopný automobil vyrobený z konopného plastu. Podľa jeho slov bol pevnejší a ľahší ako oceľ. Ford bol presvedčený, že konopa by mohla byť kľúčovým materiálom pre budúcnosť tohto sektora. V súčasnosti sa trend používania konopných bioplastov na výrobu jednotlivých automobilových dielov neustále zvyšuje. Techická konopa je už teraz jedným z najčastejšie používaných prírodných vlákien v európskom automobilovom priemysle na výrobu automobilových komponentov.

Medicína

Konopa za svoj život vyprodukuje množstvo aktívnych látok ako sú kanabinoidy, terpény, flavonoidy, polyfenoly a mnohé iné. Už sú popísané stovky z nich a stále objavujeme nové. Ich účinky na zdravie sú samozrejme individuálne a závisia od spôsobu dávkovania a kvality. Avšak mnoho prípravkov z konopy dokáže zlepšiť spánok, imunitný systém či dosiahnuť v tele homeostázu. Výskum konopy ako liečiva nám môže priniesť mnoho výhod.

Konopa a móda

Textilný priemysel s jeho výrazným dopadom na životné prostredie potrebuje zmenu.

Stačí TROSHKA spomaliť.

S textilným priemyslom je konopa úzko spätá. Prvé džínsy boli vyrobené z konopy a aj slovo canvas (plátno) je názov odvodený od konopy. Konopná látka umožňuje koži prirodzene dýchať, absorbuje pot a netvoria sa v nej plesne.

Naša látka je jedinečná kombinácia technickej konopy a bavlny, čo sú všetko prírodné materiály. Preto je vhodná pre alergikov a ľudí s citlivosťou na chemikálie a syntetické materiály.

Naše produkty 〉

Prečo TROSHKA spomaliť?

Pretože žijeme v dobe, v ktorej sa všetci naháňajú a nič nestíhajú.

Pretože v živote nastanú momenty, pri ktorých chceme, aby čas prestal plynúť.

Pretože s nami sa ponáhľa aj móda.

„Začať stíhať znamená prestať sa ponáhľať.“